שבט ההימבה Himba

מדורת השבט: הכירו את שבט ההימבה Himba

שבט ההימבה, המתגורר במדבריות נמיביה, הוא מהשבטים המפורסמים באפריקה. המראה הייחודי של אנשי ההימבה (ובמיוחד נשות ההימבה) מושך את העין ומקל על זיהויים במבט אחד: גופם בעל גוון אדמדם הודות לחומר מיוחד הנמשך על כל עורם החשוף, מכף רגל ועד השערות שלראשם – צבע האדמה והדם

שבט ההימבה הינו שבט של נוודים למחצה, רועי בקר וצאן, החיים באזור מדברי לוהט בצפון נמיביה. כפריהם הקטנים מנוקדים בבקתות עגולות עשויות עץ, בוץ וגללי בקר. החום רב, ולכן לבושם מינימלי – רק כיסוי חלציים (לגברים) או חצאית קטנה (לנשים), ותו לא. אך העור אינו חשוף לגמרי לשמש, אלא מוגן על ידי ה-Otjize:

חומר ריחני בגוון אדמדם העשוי מאדמה מקומית בשילוב עם שומן עזים, לעתים גם שרף, ובו מכסים בני ההימבה בשכבה עבה את כל גופם, הפנים והשיער – הן השיער האמיתי והן ה"פאות" העשויות חבלים שחובשות הנשים בזמן המחזור החודשי. פרט להגנה מהשמש, החומר מספק הגנה לעור גם מהאקלים המדברי היבש ומעקיצות חרקים. יתרה מזאת, הוא שומר על העור, מטהר אותו וחוצץ בינו לבין העולם, בסביבה קשה שבה מים הם מצרך נדיר, ועל אחת כמה וכמה מקלחת. מריחת הבוץ מחליפה את הרחצה, ומספקת עור חלק ומבריק. את הגוף החשוף מעטרים גם תכשיטים, מחרוזי חרצנים וטבעות מתכת.

אורחות חיים

ההימבה מאמינים באל אחד, מוקורו שמו, כמו גם באבות הקדמוניים. אש קדושה ליצירת קשר עם האבות הקדמוניים מתוחזקת באופן קבוע בכל כפר, 24 שעות ביממה. גם החיים והמוות נקשרים באש הקדושה – היא נלקחת להיות נוכחת בכל לידה בכפר, וכל גופת נפטר מועברת ליממה לשהייה בצדה של האש.

בני שבט ההימבה עוברים ברית מילה בסביבות גיל 10-12. האבות בוחרים את חתניהם של בנותיהם לשידוך בגיל צעיר. האישה נחשבת לרכוש הגבר, אך מבחינה מינית קיים חופש מיני לנשים. הנשים נושאות בחלק גדול מהעבודה בכפר: תיקון ותחזוקת הבקתות, הבאת מים, איסוף חומר הסקה לאש הקדושה, בישול, גידול התינוקות והפעוטות ועוד, בעוד הגברים עסוקים בעיקר ברעיית הצאן והבקר. הלידה הראשונה מתרחשת בבית הורי האישה, ובהמשך היא זוכה ל"חופשת לידה" של שבוע לבדה, בבקתה משלה.

מסורת: פסל הימבה מנמיביה

בתמונה שלפניכם מופיעה אמנות שבטית אפריקאית מנמיביה, ושמה "מסורת" – דמות אישה בת הימבה, ולצדה שני כדים המכילים את ה-Otjize, אותו חומר הנמשח על הגוף והשיער של בני השבט.

 

ליצירות אמנות שבטית נוספות מנמיביה המוצגות בגלריה, בהם פסלים אפריקאים יפהפיים, לחצו פה.

תפריט נגישות