הכירו את שבט המוסי (Mossi), בורקינה פאסו

מדורת השבט: הכירו את שבט המוסי (Mossi), בורקינה פאסו

בגלריה לאמנות שבטית תוכלו למצוא מסכות אפריקאיות מעץ שהגיעו מבורקינה פאסו הרחוקה – מדינה לא כל כך מוכרת עבורנו, הישראלים, אך בעלת עושר תרבותי רב. זה הזמן להכיר את השבט המרכיב כמעט חצי מאוכלוסייתה: המוסי. // מאת: הגלריה לאמנות ותרבות שבטית

קצת על בורקינה פאסו:

זוהי מדינה קטנה במערב אפריקה, אך למרות גודלה הקטן בהשוואה  למדינות הסמוכות לה כמו מאלי, ניג'ר, ניגריה ומאוריטניה, היא למעשה גדולה מאד. יותר מפי 12 מישראל. כ-20 מיליון איש חיים בה, ומהם קצת יותר מ-40 אחוז הינם בני ה- מוסי, הקבוצה האתנית הגדולה ביותר במדינה.

הקולקטיב חשוב יותר מהאחד

ההיסטוריה של שבט המוסי תמיד נמסרה בעל פה, ולכן מקורותיו התערבבו בסבך של אגדות ושמועות. כנראה בסביבות המאה ה-16 החלו בני המוסי להקים ממלכות בבורקינה פאסו. אחת מהן הייתה ממלכת ווגאדוגו (באזור בו שוכנת כיום עיר הבירה של בורקינה פאסו בעלת אותו שם) ולצדה ממלכת יאטנגה. במאה ה-19 השתלטה צרפת על האזור והפכה אותו לקולוניה צרפתית.

אחד המרכיבים החשובים בתרבותו של שבט המוסי הוא היחס לאבות הקדמונים. המשפחה תמיד הייתה חלק עיקרי בחיי המוסי ובתרבותם, ובני המשפחה שהלכו לעולמם עדיין ממלאים מקום בחיי קרוביהם החיים. בני המוסי מאמינים כי למתים יש יכולת להשפיע על האנשים החיים, לטובה או לרעה – הם יכולים להעניש אותם על התנהגותם הרעה, אבל גם לסייע להם להגיע בעצמם לעולם טוב יותר אחרי מותם.

כל פעולה נעשית במחשבה על הכלל, על המשפחה, על האבות הקדמונים – החשובים יותר מהיחיד. במסורת  של המוסי, הקולקטיביזם הוא העיקר, והאינדיבידואליזם אינו חשוב ואינו קיים. כל מעשה של אדם מייצג את המשפחה כולה, ועבודה משותפת יחדיו היא המפתח לחיים טובים, מוגנים וחזקים.

לשבט המוסי שפה משלו, שנקראת שפת מוסי או מורה (Moore). היא מדוברת גם בקרב אוכלוסיה קטנה החיה מחוץ לבורינה פאסו-  בגאנה, בנין, טוגו, מאלי וחוף השנהב.

המסכות של שבט המוסי

בני המוסי משתמשים במסכות שבטיות ובמגינים המגולפים מעץ הקוקוס בטקסים, בחגיגות ובאירועים דתיים. ישנם סגנונות שונים של מסכות, שמקור כל אחת מהן  באזור גיאוגרפי אחר. מגוון הסגנונות מדגים את העושר התרבותי הרב, שהוא מנת חלקה של המדינה הכה ענייה כלכלית, בורקינה פאסו. המפורסמות ביותר הן המסכות שבהן לכל צבע יש משמעות, כשהלבן חוזר  שוב ושוב, בשל חשיבותו כסמל לקשר עם האבות הקדומים.

אתם מוזמנים לראות מקצת מהיופי המיוחד הזה של אמנות שבטית אפריקאית מבורקינה פאסו באתר שלנו – לחצו כאן לגלריית המסכות והפסלים ממדינה הזו.

 

 

תפריט נגישות