שבט צ'אקווה Chokwe אנגולה

מדורת השבט: הכירו את שבט ה- צ'אקווה Chokwe אנגולה

הגלריה לאמנות ותרבות שבטית ממשיכה להציג שבטים אפריקאים שהינם אמנים בחסד.  והפעם – בני הצ'קווה Chokwe מאנגולה. זהו  שבט גדול ומרובה שמות, הידוע באמנות המרשימה הנוצרת על ידי אמני השבט כחלק ממסורת מרתקת וארוכת שנים. 

אנגולה רחבת הידיים שבדרום-מערב אפריקה מוכרת בישראל בעיקר  בשל מלחמת האזרחים הארוכה ששררה בה עד לתחילת שנות האלפיים. בני ה Chokwe החיים באנגולה מונים מעל מיליון וחצי איש. אמנם זהו מספר גדול לכל הדעות, אך באנגולה זהו מיעוט במדינה שבה חיים למעלה מ-25 מיליון תושבים. רוב בני השבט מתגוררים בתחומי המדינה ומיעוט מתגורר בארצות השכנות, בזמביה וברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. באופן מבלבל הוצמדו  לשבט עשרות שמות  שהינם ברובם וריאציות ואופני איות  שונים של השם Chokwe  לדוגמא: Bajokwe, Tshokwe ועוד.  שפתם הייחודית נקראת אף היא שפת ה Chokwe. כלכלתם של בני השבט מתבססת בעיקר על חקלאות כמו תירס, קסווה, בטטות וכו', וכן על גידול בעלי חיים וציד.

אמנותם של בני ה Chokwe צ'אקווה

עבור בני השבט, יצירת אמנות אינה רק יופי,  גילופי העץ במסכותיהם ופסליהם הן יצירות בעלות ערך רוחני וקדוש המהוות חיבור בין בני השבט  לבין האלים, לבין בני משפחתם שנפטרו ולבין האבות הקדומים. היצירות החשובות והקדושות ביותר  עבורם הן המסכות הטקסיות המכונות צ'אקווה chikunga המגלמות את כוחותיהם של האבות הקדמוניים, ואותן רק ראש השבט המכהן יכול לחבוש – לרוב במסגרת אירועים וטקסים חשובים. אלו הן מסכות שבטיות דרמטיות מאוד, בגוון כהה עם עיטורים באדום ובלבן.

סוג מסכות שבטיות נוסף המזוהה עם שבט צ'אקווה Chokwe הוא mukanda mask . במסכות הללו משתמשים בני השבט בטקס חניכת הבנים במעבר מילדות לבגרות. למעשה נמשך תהליך החניכה במשך כמה חודשים ועד יותר משנה, וכולל ברית מילה לנערים ומגורים במתחם נפרד ומבודד מחוץ לכפר. במתחם המבודד  לומדים הנערים על תפקידם המיועד כגברים, על ההיסטוריה של השבט, על המסורת שבעל פה וכן הלאה. מסכות ה  mukanda מייצגות גם הן את האבות הקדמוניים שמהם מבקשים הנערים לסייע בתהליך החשוב של המעבר מילדות לבגרות.

פרט למסכות שבטיות, בני הצ'אקווה Chokwe יוצרים גם אמנות שימושית, בדמות כדי חרס פיסוליים, רהיטים מרהיבים המגולפים מעץ ועוד. יצירותיהם המיוחדות ומלאות החיים מוצגות  במוזיאונים ובגלריות בכל רחבי העולם.

בסרטון שלפניכם תוכלו להתרשם מהפיסול המרהיב של בני שבט הצ'אקווה Chokwe:


 

 

 

תפריט נגישות