שבט הסונגיי Songye – קונגו

מדורת השבט: הכירו את שבט הסונגיי Songye – קונגו

שלל מסכות ופסלים נפלאים מקונגו מחכים לכם כאן, בגלריה לאמנות שבטית בתל אביב.

זה הזמן לערוך היכרות קצרה עם בני הסונגיי מהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ועם עבודות האמנות והמסכות השבטיות היפהפיות – מסכות ה-Kifwebe.

 שבט הסונגיי אינו מוכר כמו הזולו או המסאי, אך יצירותיו ובעיקר מסכותיו ידועות ואהובות בקרב  אוהבי האמנות האפריקאית  וסוחרי האמנות ברחבי העולם. בני הסונגיי מונים כיום, לפי ההערכות, כ-150 אלף בני אדם. רובם מתגוררים  ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, הם נחלקים  לכשלושים שבטים קטנים יותר. על אף שרבים מהם התגוררו בסמוך  לנהרות כלכלתם המסורתית הושתתה על ציד ועל חקלאות ולא על דייג כדי לא להפריע לרוחות המנהיגים השוכנים בהם על פי אמנותם. כלוחמים, בני הסונגיי נשאו חניתות וחיצי פלדה ארסיים, עורם מקועקע ולבושם מורכב משתי פיסות בד.

מעניין לציין שאת תשומת הלב העולמית לא תפסו מנהגיהם, תלבושותיהם או הפסטיבלים המסורתיים האופייניים לבני השבט. מה שמרתק את העולם המערבי זאת האמנות המרהיבה שיוצרים בני השבט על פי המסורת העתיקה. אמנות זו זוכה לביקוש רב באפריקה ומחוצה לה, כולל במוזיאונים מובילים ברחבי העולם. כקבוצה אתנית גדולה, ישנם סגנונות פיסול רבים המיוחסים לסונגיי:  פסלים כדמות  אנוש בעלי קרן בולטת, תכשיטי מתכת מיוחדים, ספסלים פיסוליים ועוד. אך ללא ספק עבודות האמנות הידועות ביותר הנוצרות על ידי בני שבט הסונגיי אילו הן מסכות  ה-Kifwebe.

Kifwebe  (קיפוובה): אמנות המסכות השבטיות של שבט הסונגיי וגם של שבט הלובה

בני הסונגיי חולקים את אבות אבותיהם עם בני הלובה, השוכנים גם הם ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. לשתי הקבוצות יש קו מחבר גם בימינו בדמות מסכות הkifwebe  המרשימות, המזוהות עמם.

קל לזהות מסכות שבטיות מסוג קיפוובה בזכות העיטורים המחורצים שלהם: קווקוו בחריצים הממלא את רוב שטח המסכה. האף והפה זוויתיים, והמסכות הן לעיתים  בדמות גברים ולעתים בדמות נשים. למסכות הנשים  מצח עגול והרמוני, בעוד המסכות הגבריות מתהדרות בציצית ראש גבוהה. המסכות נלבשו בטקסים ובפסטיבלים, כשהמסכות הגבריות מייצגות לוחמים מאיימים ואגרסיביים, בעוד מסכות הנשים מייצגות דימויים חיוביים ומפויסים יותר. גם לצבעי המסכות יש משמעות: לבן הוא חיובי וטהור, מלא אור, האדום מייצג דם, רוע, כוח וסכנה.

בואו להתרשם מאמנות שבטית מרגשת מקונגו 

באתר הגלריה לאמנות שבטית תוכלו להתרשם ממבחר פסלים אפריקאים ויצירות נוספות מקונגו, בלחיצה כאן. ביניהם תמצאו מסכות קיפוובה רבות קסם של בני הסונגיי והלובה, כמו גם מגוון פסלים אחרים של קבוצות אתניות נוספות בקונגו.

לצפייה במסיכת המכשף הקליקו כאן

תפריט נגישות