היכרות ראשונית עם שבט היורובה Yoruba – ניגריה

מדורת השבט: הכירו את שבט היורובה Yoruba היושב בניגריה ושכנותיה

על אף ששמו של השבט אינו מוכר מחוץ לאפריקה כמו שבטי המסאי, ההימבה והזולו, שבט היורובה הינו מהקבוצות האתניות הגדולות ביותר ביבשת אפריקה כולה. מתרבות השבט המיוחד הזה  נוצרה  אמנות שבטית יפהפייה ומגוונת שכדאי להכיר. 

מקורות שונים מציגים אומדנים שונים באשר לגודלה של אוכלוסיית בני היורובה. נציין  שרק בניגריה, מקום מושבם המזוהה ביותר, הם מונים כ-20% מאוכלוסיית המדינה (ומדובר באחת מהמדינות הגדולות בעולם בכמות תושביה המונים מעל 200 מיליון איש). בני שבט היורובה מפוזרים גם במדינות השכנות, מטוגו ובנין ועד חוף השנהב, סיירה לאון, ניז'ר וגאנה. במאה ה-19 נחטפו בני יורובה רבים מאפריקה לכל רחבי העולם כעבדים, וכיום צאצאיהם מפוזרים בכל רחבי העולם.

כמה עובדות על שבט היורובה:

  • האל הגדול והחשוב ביותר באמונת בני היורובה, האל היוצר, הינו אולודומאר, ומתחתיו ישנם כ-400 אלים/אלילים קדושים נוספים.
  • במיתולוגיה של היורובה, האב הקדמון של השבט הוא אודודוואה יוצר השמיים, שירד אל הארץ וקבע את מקומה של איפה, העיר הקדומה שממנה התפזרו בני היורובה על פני אפריקה.
  • כיום, כקבוצה אתנית עצומה בגודלה מתקיים גיוון דתי בקרב בני היורובה כאשר רבים מבני השבט מאמינים בנצרות או באסלאם. עם זאת, פסטיבלים וטקסים שבטיים עדיין מתקיימים, גם אם לעתים נתפסים יותר כעניין של מסורת ותרבות מאשר של דת ואמונה.
  • לבושם המסורתי של בני היורובה צבעוני ונחשב בעל משמעות ובמקרים רבים מעיד על הסטטוס החברתי של הלובש.

והנה עובדה מפתיעה ובלתי שגרתית: אחוז לידות התאומים גבוה במיוחד בקרב בני היורובה (שיעור לידות התאומים הגבוה ביותר בעולם), ואיש אינו יודע מדוע. כנראה בשל כך לתאומים יש חשיבות מיוחדת במסורת ובאמונות השבטיות.

אמנים בחסד

בני היורובה עוסקים במגוון אומנויות שימושיות כגון  אריגה, קדרות, גילוף בעץ, פיסול במתכת, חריזה, רקמה ועוד. בנוסף הם ידועים במוזיקה שלהם הכוללת  נוכחות דומיננטית של כלי הקשה ייחודיים, תופים בגדלים שונים וכמובן  הדונדון, התוף המדבר שצורתו כשעון חול.

האמנות היא בדמם ובמורשתם של היורובה.  הם מאמינים שאובאטאלה, אחיו של אודודוואה, ברא את גוף האדם כשפיסל אותו מחימר.

בזכות אמונה זו מפליאים בני היורובה ביצירת עבודות אמנות מרשימות במיוחד. גילוף בעץ, ופיסול בחרס, בנחושת, בפליז, בברונזה ועוד. עבודות האמנות של שבט היורובה  כוללות מסכות שבטיות מרהיבות בשלל סגנונות רבים ומגוונים. באמנות של היורובה ניתן למצוא פיסול עגול ונטורליסטי, לצד פסלי אדם ריאליסטיים יפהפיים. המסכות משמשות עד היום בפסטיבלים ובטקסים מסתוריים, בהם ניתן גם להתרשם מתלבושות ססגוניות להפליא ומקהלות תופים וכלי הקשה מסורתיים.

כאן תוכלו להתרשם ממספר יצירות של בני שבט היורובה שהוצגו בגלריה לאמנות שבטית:

 https://globalart.co.il/tribe/yoruba/

תפריט נגישות