אנשי Yombe

מדורת השבט: הכירו את שבט היומבה (Yombe)

שבט היומבה אולי אינו מפורסם בעולם ובקרב התיירים כמו שבטים אפריקאים נודעים אחרים כשבט המסאי, דוגון, זולו, הימבה וכו', אך בחרנו לערוך לכם היכרות דווקא איתו היות שבני השבט הם אומנים מגלפי עץ מוכשרים במיוחד, ובשל האמנות המיוחדת והמגוונת המאפיינת אותם. 

נחלתו של שבט היומבה משתרעת על פני 4 מדינות:

הרפובליקה של קונגו, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, אנגולה וזמביה. זהו שבט חקלאי, המגדל מגוון גידולים, מבטטות ובוטנים ועד תירס ובננות, וגם משק חי. הנשים הן האחראיות על הגידולים החקלאיים, והן נושאות גם בתפקיד יוצא דופן – יצירת הקשר בין בני השבט החיים לאבות הקדומים של השבט. היומבה מאמינים כי נשים הן האחראיות והמשגיחות על כוחות הטבע, והן הרואות את העבר ואת העתיד.

אמנות שבטית מרהיבה

למרות ששבט היומבה אינו מושך תיירים, שמו מוכרה וחוזר ומופיע בהקשר של אמנות שבטית אפריקאית, ואין זה פלא: בני היומבה הם חרשי עץ ופסלים מומחים ומיומנים, שאמנותם מפארת מוזיאונים וגלריות ברחבי העולם, וזוכה לביקוש רב בקרב חובבי פיסול אפריקאי ומסכות אפריקאיות המעריכים מאוד את יצירותיהם הריאליסטיות והמרשימות.

בני היומבה עוסקים באמנות ובאומנויות מגוונות, כולל כדי חרס ואריגה, אך הם מפורסמים בעיקר בזכות הפסלים המגולפים בעץ והמסכות שלהם. בגלל מעמדן הרם של הנשים כמקשרות עם האבות הקדומים של השבט, פסלים רבים הינם של דמויות נשיות או פסלי פריון. Phemba הן דמויות נשיות הכורעות ברך או יושבות, ענודות בתכשיטים עשויים זכוכית או אלמוגים, ובתסרוקות ייחודיות, עגולות או מחודדות. הריאליזם הפיסולי יוצא הדופן באפריקה ניכר גם במסכות הנפלאות של היומבה, המשמשות בטקסים משותפים, ובפסלים מרשימים במיוחד של מלכים ומנהיגים.

הסגנון הריאליסטי, עם תשומת הלב לפרטים הקטנים, ועם הרבה אופי בכל דמות, הם שהופכים את אמנותם של היומבה לכזו שכל חובב אמנות שבטית חייב להכיר.

טעימה קטנה – כאן בגלריה לאמנות שבטית!

גם בגלריה לאמנות שבטית תוכלו לפגוש ביצירותיהם של בני היומבה, למשל "אמונה" מאנגולה:

זהו פסל של אשת דת שלובת ידיים, בעלת כובע ייחודי למראה, הנראית כמתפללת, מרוכזת בראיית העבר והעתיד ובאבות הקדמוניים בעוד עיניה עצומות בפני היומיום סביבה. ההקפדה על הפרטים הקטנים ניכרת בקעקועים שלגופה, בפניה המגולפים בדייקנות ובבד העוטף את האגן: https://bit.ly/2lyYvgx

 

דוגמא לפסל Phemba של היומבה בגלריה לאמנות שבטית היא "הזקנה והחוכמה" מאנגולה:

אשה באה בימים, כפופת ברכיים. ולגופה רק שרשרת וכיסוי חלציים. על ראשה היא נושאת כד, המלא בחוכמת החיים שצברה: https://bit.ly/2lVcKN6.

תפריט נגישות