שבט באמום Bamum

מדורת השבט: הכירו את  שבט Bamum (לעתים Bamoun) מקמרון

בגלריה לאמנות ותרבות שבטית מוצגות כרגע שתי מסכות מיוחדות במינן:

מסכות פריון. אחת מטנזניה, משבט המקונדה עליו סיפרנו בעבר.

השנייה מגיעה מפומבאן (Foumban) עיר מלכות של שבט Bamum בצפון מדינת קמרון – עליהם נספר הפעם.

 קמרון היא רפובליקה במרכז אפריקה, ובה יותר מ-25 מיליון בני אדם, הדוברים כ-250 שפות שונות, ומגוון רחב של נופים שונים, מסוואנות ועד חופים טרופיים. הנוף המגוון וריבוי השבטים הקנו לרפובליקה קמרון  את הכינוי "אפריקה המיניאטורית".

בערבות הסוואנה של מערב קמרון יושבות כמה קבוצות אתניות, הידועות באמנותן. שורשיהן קשורים יחדיו, אך הם התפצלו זו מזו במהלך השנים.  שבט ה- Bamileke המונה כמיליון איש הוא הידוע ביותר  אולם אנו נדבר על שבט קטן יותר, שבט ה Bamum, שלעתים נקרא גם Bamoun.

זהו השבט שמאחורי מסיכת הפריון היפה הנמצאת אצלנו בגלריה כמו גם יצירות אמנות שבטיות נוספות המוצגות בגלריה שנוצרו על ידי אמני השבט.  תוכלו להתרשם כאן:

https://globalart.co.il/tribe/foumban/

הייחוד של מסכות פריון אלו נראה מיד: הן אינן מיועדות לחבישה על הפנים, כמו המסכות המוכרות לנו, אלא מיועדות ללבישה על הגוף ונקראות  מסכות גוף. במקרה הזה אילו  מסכות המציגות גוף היריוני, להמחשת המעבר מילדות לבגרות , להמחשת ייסורי הלידה ולשימוש בטקסי תפילה לפוריות.  לפוריות האישה ולפוריות האדמה. שבט ה Bamum  מאמינים כי הנשים הן שהופכות  את האדמה לפורייה, ולכן הן גם אלו העוסקות בנטיעה ובקציר היבול באופן מסורתי.

 

העיר פומבאן (Foumban) – מרכז מלוכה ואמנות

 העיר פומבאן שבקמרון היא עיר מרכזית וחשובה בקמרון. העיר שימשה כבירת הממלכה  מסוף המאה ה-14 עד סוף המאה ה-19 אז הפכה קמרון למושבה גרמנית.  הסולטן עדיין שוכן בעיר  בארמון מלכותי ומרשים שנבנה בה ב-1917. כיום, העיר היא מקור משיכה לתיירים בזכות הארמון והמוזיאון שבו, המלמד אודות ההיסטוריה של השבטים והממלכה, וגם בזכות סצנת האמנות והאומנות השוקקת שלה, כולל מוזיאון אמנות מרשים. זוהי בירת אמנות של ממש בחלק זה של היבשת, עם שלל חרשי מתכת, פסלים, חרשי עץ, קולעי סלים ועוד.

יצירותיהם של בני הבאמום מגוונות ובולטות ביופיין האמנותי: מקטרות מפוסלות, כלי נגינה, מסכות שבטיות, פסלים מרשימים מעץ ומתכת, שרפרפים מעוטרי דמויות אדם וחיה ועוד.

יצירות של שבט הבאמום מוצגות במוזיאונים ברחבי העולם. אחת המפורסמות שבהן היא כס מלכות ססגוני מעץ מעוטר בחרוזי זכוכית ובצדפים של המלך נס'נגו, המתוארך לאזור שנת 1880. בראש הכס, מאחורי גב המלך כשישב, ניצבות שתי דמויות של  גבר ואשה האוחזים בכלי שתייה ואוכל ומתחתיהם מפוסלים נחשים מפותלים כשלצדם שתי דמויות חמושות. לכל מלך או סולטן עוצב כס מלכות מיוחד משלו בעיצוב ייחודי לו. מוזמנים להתעמק בקישור-

על אף שמדינת קמרון הינה פחות מוכרת לתייר המערבי, היא כתר נוצץ בעולם האמנות האפריקאית. אתם מוזמנים להציץ בפריטים יפהפיים שנוצרו על ידי אמני השבטים השוכנים בה  ומוצגים כאן אצלנו, בגלריה לאמנות ותרבות שבטית: https://globalart.co.il/country/%D7%A7%D7%9E%D7%A8%D7%95%D7%9F/

תפריט נגישות