"אלה החיים?" – שולה רוס, ציירת ופסלת

אלה החיים? זו השאלה המיידית העולה מהתבוננות ביצירותיה של שולה רוס. אמנותה משקפת את המציאות הסובבת כל אדם בן – זמננו ונוגעת בכל אדם המתבונן בה ומזהה את עצמו בתוכה. יצירתה  נובעת מחקירה מעמיקה של המציאות הסובבת אותה ואת כולנו ומרכיבי המציאות משמשים כחומר ליצירתה. 

רוס מתבוננת בעולם ובעצמה ומעבירה את המראות דרך יצירתה ספק בהומור ספק ברצינות דרך הפריזמה האישית שלה ומעניקה לסיטואציות יומיומיות מוכרות חיים

חדשים ואחרים. רוס מספרת את סיפור המציאות במנעד רחב ומגוון של  חומרי יצירה במימדים שונים. שמן על קנבס בגדלים שונים של בדי ציור, לצד פסלי ברונזה ואלומיניום  בכל המימדים. 

אמנותה מספרת סיפורים המתרחשים במרחב המציאות שמסביבנו בפרשנות האישית שלה  ומציגה את הדימויים כאובייקטים תלת מימדים גם במדיום הדו מימדי. הדמויות פורצות מתוך הבד ומזמינות את הצופה להצטרף או כמתבונן מהצד או כשותף פעיל.

 

מערכות היחסים המוצגות ביצירתה הן רב מימדיות ומשקפות את היחסים בין הדמויות עצמן, את התייחסות הדמויות לנוף ולרקע סביבן, את היחסים של רוס עצמה עם הדמויות וגם  את היחסים של הצופה עם היצירה. דמויות של נשים אנשים וילדים בסיטואציות חברתיות מגוונות מהוות את עיקר יצירתה.  ציורי הנוף ללא אנשים גם הם מנכיחים את העדר הדמויות, בבחינת הנעדר הנוכח. 

רוס מקפיאה דמויות ותנועה אל תוך ציוריה ופסליה בדומה לאקט הצילום אך בד בבד יוצרת תנועה פנימית וצבעוניות עשירה באמצעות משיכות המכחול האופייניות, במשחקי האור והצל. ההקפאה לצד התנועה בולטת במיוחד בפסלים בהם נעשה שימוש מושכל ויצירתי בחומר עצמו בברונזה ובאלומיניום.

רוס מהלכת בדרכה הייחודית על קו התפר שבין הפיגורטיבי שאינו מתיימר להציג אמת צילומית מדויקת אך כן מספר סיפור באמצעות דימויים ברורים מובנים ומוכרים . 

אמנותה מתכתבת עם האימפרסיוניסטים ועם האקספריוניסטים אבל רוס היא פסלת וציירת של הכאן ועכשיו המספרת את החיים שהיא מכירה ואשר אליהם היא מחוברת.  בו בזמן כאשר אמנותה  מתכתבת עם זרמי האמנות של פעם, היא מעניקה טעם חדש לסיפור הישן שכנראה לעולם לא יתיישן.

עבודותיה של רוס מתקשרות לאמנות השבטית המוצגת בגלריה בקשר עקיף אך מאד נוכח. המבקר בתערוכה שואל את עצמו האם העולם ומציאות החיים כפי שמשתקפת ביצירותיה של רוס שונה או דומה למציאות החיים בחברות השבטיות כפי שמשתקפת באמנות השבטית המסורתית? האם אלה החיים? ובמה הם שונים או דומים ברחבי העולם הגדול? 

שולה רוס היא אמנית בינלאומית מצליחה המקיימת תערוכות יחיד ומשתתפת בתערוכות קבוצתיות ברחבי העולם. בשנת 2016 חברה רוס לארגון Wag   העולמי ותוך זמן קצר מונתה למנהלת השלוחה הישראלית. 

שואף לאגד תחת כנפיו אמנים נבחרים מרחבי העולם בתחומי אמנות שונים ולהעניק  Wag ארגון  לכל אמן באשר הוא את האפשרות להביע עצמו ללא כל התייחסות למוצא, לדת וכדומה. הארגון מקיים תערוכות ברחבי העולם ושואף להנגיש אמנות איכותית למבוגרים ולילדים ברחבי העולם בתערוכות בסדנאות ובימי העשרה ובהפקת פסטיבלים ייעודיים.  התערוכות של הארגון זוכות לפופולריות רבה בשל הגיוון הרב של האמנות המוצגת . 

ארגוןפתחה בפני רוס אפשרויות רבות להציג בגלריותנחשבות ברחבי העולם תוך עשיה חברתית אמנותית משפיעה ומחזקת.

תפריט נגישות