"אור בחושך" – תערוכה מתפתחת של אופירה ורה אבישר

"אני אשה חסרת מסורת, אני טורחת להגדיר את עצמי יום יום, אני רנסאנס של תרבות דמיונית, אני קלסיקה חדשה… אני שאלה והרהור, אני רושמת לקראת הבאות, מנחשת קווי מתאר, מחזקת סימנים של מה מתחיל ונגמר. אני ציירת של רגעי קסם בכחול על לבן ובלבן על שחור, מספרת על חמלה וחיבוק ומבט אוהב ורוצה להיות חופשית לנפשי ולייצר עולמות קסומים ומיוחדים בין הקווים ברישומים שלי".

אופירה אבישר אמנית פלסטית רב תחומית הפועלת שנים רבות בתל-אביב ובחו"ל. למדה ציור באיטליה והשתלמה בקורסים בתפאורה. מציירת מחזות, מקימה פסלים, מציירת ציורי קיר ענקיים, מצלמת ומציירת את תל אביב ובעיקר מתרגמת את המציאות לקווים ולנפחים. אבישר היא גם אמנית אקטיביסטית חברתית והיוצרת של ״תל אביב אהובתי״ בפייסבוק, שבו היא מפרסמת צילומים של בניינים יפים מראשית ימיה של העיר, בתקווה לשכנע את בעלי הסמכות לשמר אותה ולהניח לה להיות יפה כבעבר. בנוסף יוצרת אבישר בחומרים בשימוש חוזר, בעיתונים, פלסטיק לסוגיו, בקבוקי פלסטיק. "הסביבה היא חלק מהאחריות שלי. אני מנקה ומסדרת את העיר כדי שיהיה לי נעים".

ראשיתה של התערוכה "אור בחושך"  במכון המים בגבעתיים. לאורך חצי שנה עבדה אבישר  בחדר קטן בגלריה שבו רשמה רישומי גיר, יצרה פסלים ולאט לאט נוצרו בחדר שכבות של יצירה. החדר היה חשוך והמבקרים היו האור שמאיר את הרישומים. "פעם שוכנעתי לוותר על מחשבות.. אבל עכשיו אני מושכת חוטי קווים המסתעפים ומסתבכים ממני החוצה. אני רושמת רשת תקשורת מוכנה לשימוש".

התערוכה המוצגת עכשיו בGlobal Art Gallery  במרכז תל אביב תמשיך את התערוכה שהייתה במכון המים בגבעתיים ותמשיך להשתנות לאורך כל הזמן, דברים ימחקו וחדשים ייבראו  במקומם. זהו מעשה אמנות מיידי ומתמשך. לדברי אבישר " "אור בחושך "  הוא שיחה אינטימית-אקטואלית ופרטית עם כל צופה וצופה. אמנים קולגות שנבחרו מראש  יוסיפו את יצירתם בהדרגה,  אנשים שיגיעו לתערוכה מוזמנים גם הם להוסיף את מה שעל ליבם . מחפשים ומביטים.

 

בנוסף יוצג בתערוכה הספר "כחול אשר על שפת הים" ספר המפגיש בין שירה ואמנות ומסכם סיכום זמני את יצירתה הבינלאומית של אבישר. זהו ספר מיוחד במינו הכולל  ציורים וטקסטים המדברים על אותם הדברים. לפעמים צריך להעמיק כדי להבין למה חבר ציור מסוים לשיר מסוים. לדברי אבישר  "אני מציירת ציורים כי הקווים הכחולים האלה נראים לי כמו הדרך היחידה להגיד מה שבוער לי להגיד.  אני כותבת  כאשר המילים נראות לי הדרך היחידה להגיד את מה שיש לי להגיד. חיברתי את שתי השפות האלה וזה מה שיש בספר."  בכל אחד מן הספרים יהיה רישום מקורי שאבישר תצייר לאחר ההדפסה. מי שיקנה את הספר יוכל לבחור את הרישום המקורי שייחד את העותק שלהם… עד שיתמעטו…  הספר והתערוכה הן נקודות מבט שונות על אותם הדברים.

ד"ר גליה דוכין אריאלי

Global Art Gallery

מרכז בעלי מלאכה 13 תל אביב

0502811710

תפריט נגישות