שבט האיגבו (Igbo) בני ישראל – יהודי שבט האיגבו

מדורת השבט: הכירו את שבט האיגבו (Igbo) בני ישראל – יהודי שבט האיגבו.

ניגריה היא מדינה ענקית ומרובת הפתעות.

הידעתם שאחד השבטים הגדולים ביותר בה כולל גם מיעוט מפתיע בדמות קהילה יהודית קטנה ושומרת מסורת?

 ניגריה אולי פחות מוכרת בקרב הציבור הישראלי, אך היא אחת המדינות הגדולות ביותר בעולם מבחינת גודל אוכלוסייתה (אפילו יותר מרוסיה העצומה בשטחה), ויש בה נופים מרשימים ועושר תרבותי ואמנותי רב.

שבט האיגבו הוא אחת משלוש הקבוצות האתניות הגדולות ביותר במדינה צפופה זו (ניגריה היא הארץ המאוכלסת ביותר באפריקה, עם יותר מ-200 מיליון תושבים).

בני האיגבו בניגריה מונים כ-40 מיליון בני אדם, ומרוכזים בעיקר בדרום-מזרח המדינה משני צדי נהר הניגר.

בתוך קבוצה כה גדולה של בני אדם מתקיימות  תת קבוצות רבות, עם מסורות ומנהגים שונים, דיאלקטים שונים של השפה במגוון עצום ועשיר.

במאמר זה נתרכז בקבוצה קטנה יחסית מקרב האיגבו ומפתיעה במיוחד: יהודי האיגבו, המכונים גם "איגבו בני ישראל".

 

איגבו בני ישראל

כן, אי שם בכפרים נידחים בדרום ניגריה שבאפריקה קיימת קהילה יהודית הרואה עצמה כצאצאיהם של שלושה משבטי ישראל:

מנשה, גד וזבולון. מספרם המדויק לא ידוע. חלק מההערכות אומרות שהם מונים כ-40,000 מבני האיגבו המקיימים מסורת יהודית ברמה כזו או אחרת.

הערכות אחרות טוענות שהמספר קטן בהרבה ועומד על כ-5,000 איש לכל היותר.

הקהילה הקטנה התפרסמה בעקבות סרט דוקומנטרי בשם Re-Emerging:The Jews of Nigeria שיצא לאקרנים ב-2012.

הסיפור הקשור להיווצרותו של הסרט מעניין: יוצר הסרט, יהודי אמריקאי ששמו  ג'ף ליברמן, הגיע להרצאה על מסעות באפריקה של הרב הווארד גורן. ליברמן הופתע לראות במהלך ההרצאה תמונה מטושטשת של בקתת יער קטנה בניגריה שעל גגה מתנוסס מגן דוד. ליברמן הסקרן שכנע את הרב לנסוע אתו לאפריקה בכדי לפגוש ולחקור את "איגבו בני ישראל" לצורך הכנת סרט תיעודי.

 

הקהילה שפגשו מקיימת מנהגים דתיים רבים, ביניהם  ברית המילה לבנים שמונה ימים לאחר הלידה, הפרדה בין האישה לבעלה בזמן הנידה, חבישת כיפה, טלית, שמירה על מזון כשר, הנחת תפילין, תפילה בבית הכנסת וציון חגי ישראל המופיעים בתורה כמו יום כיפור, ראש השנה ועוד.

 

מדינת ישראל לא הכירה ביהדותם של "האיגבו בני ישראל" אך בשנים האחרונות הם נמצאים בקשר עם קהילות יהודית בארה"ב. אם אתם מגיעים לטיול בדרום ניגריה, כדאי לכם לבקר בקהילה המיוחדת והמרתקת הזו, בה תוכלו ליהנות מקבלת שבת מקורית במיוחד עם תפילות בסגנון גוספל שבטי, ומקבלת פנים לבבית וחמה.

תפריט נגישות