שבט באגה (Baga) גינאה

מדורת השבט: הכירו את שבט באגה (Baga) מגינאה

אחד הפריטים המרשימים שהגיעו אל הגלריה לאמנות ותרבות שבטית השנה במסגרת אוסף פרימור הינו פסל נדיר ומיוחד במינו שנוצר בשבט הבאגה מגינאה.

זה הזמן להכיר מעט את השבט, שיצירותיו מככבות במוזיאונים המובילים ביותר בעולם, והילכו קסם גם על אמנים כמו פיקאסו ומאטיס.

 

לא כל יום רואים פסל כזה
לא כל יום רואים פסל כזה

תענוג גדול לארח יצירה מיוחדת שכזו, כל כך שונה ומרשימה שאותה נתאר בהמשך.

יצירותיהם של בני הבאגה מדברות בפני עצמן, ביופי הכובש ובחריגותן הייחודית, כשהן מוצגות במוזיאונים נבחרים ברחבי תבל – במוזיאון הבריטי, במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק, וממש עכשיו גם במוזיאון ישראל בירושלים.

פסלים של הבאגה הם פריטים הכרחיים בכל אוסף המכבד את עצמו וגם אנחנו גאים ומברכים על הפסל המיוחד שהגיע אלינו.

 

אז מי הם בני שבט באגה?

בני הבאגה מונים כמה עשרות אלפי בני אדם, המתגוררים כיום באדמות הביצות באזור החוף שבמערב גינאה – לשם נדדו עם השנים ממרכז המדינה, ממנו הוברחו על ידי שבטים שכנים עוינים וכן מרדיפה דתית.

אמונתם הייתה אנימיסטית, כלומר, מייחסת נשמה לכל אלמנט בטבע, אולם בעקבות הממשל המרקסיסטי הטוטליטרי ששלט בגינאה  לאחר קבלת עצמאותה, שאסר ודיכא את הפולחן המסורתי, רבים מהם התאסלמו במרוצת הזמן.

אך הסיפורים, ההיסטוריה, הפיסול האמנות והמסורת שרדו לאורך השנים ונשמרים מפה לאוזן בטקסים חשאיים.

הדיכוי דעך והתפורר החל מ-1984 עם נפילת השלטון והמנהגים  והפולחנים הותרו.

במשך השנים שלאחר מכן  המודרניזציה ומעבר בני הדור הצעיר למקומות יישוב אחרים בעקבות החיפוש אחר פרנסה ועתיד טוב יותר, הם שגורמים כיום להיעלמות המסורת והאמנות הפולחנית של הבאגה.

 

מסכות נימבה: המפורסמות ביותר באמנות הפולחנית של הבאגה

בני הבאגה הינם אשפים של ממש בפיסול פולחני מסורתי, ומכל יצירותיהם הרבות, המפורסמות ביותר הן המסכות המכונות נימבה (Nimba) (ולעתים מכונות גם D'mba או Dumba).

אלו הן מסכות מרשימות וגדולות ממדים במיוחד, של דמות נשית, המגולפות בעץ.

תווי פניהן גדולים, מוגזמים ובעלי פרופורציות משונות עם אף ואוזניים בולטים, למסכות טורסו נשי בעל חזה גדול אך נפול, ולעתים הן ניצבות על 4 רגליים דקות. הנימבה מכונה "האם הגדולה", ומסמלת פוריות.

מסכות נימבה יוצאות הדופן (כמו גם יצירות נוספות של שבט הבאגה) קנו להן שם בעולם האמנות במהלך המאה ה-20, ונרכשו על ידי מוזיאונים ואספני אמנות רבים.

אחד מהרוכשים היה פבלו פיקאסו. גם הוא, כאומנים מודרניסטיים נוספים, הלך שבי אחר אותן פרופורציות בלתי שגרתיות של האם הגדולה של הבאגה.

 

יצירות נוספות של שבט הבאגה

ז'אנר נוסף של יצירות שבטיות מיוחדות שיוצר השבט הוא ה"אלק" (Elek), מעין ציפור-אדם הכוללים ראשי ציפורים עם מאפיינים אנושיים, ששימשו בהלוויות ובפולחני קציר, והיו חלק מאזור הפולחן הביתי של כל משפחה.

מסכות מסוג נוסף נקראו באנדה, גם הן עצומות בגודלן.

חלקו העליון של הפסל
חלקו העליון של הפסל

מסכות פולחן אלו היו בעלות ראש מוארך מאוד, המשלב מאפיינים חייתיים כמו קרני אנטילופה, גוף נחשי ושיני תנין.

כחלק מהפולחן יצרו בני הבאגה שלל יצירות נוספות, כמו תופים טקסיים וגבוהים העומדים על דמות אנושית או חיה, עיטורי ראש נחשיים ארוכים ועצומים המתנשאים מעל ראשי חובשיהן, צלמיות גברים ונשים, מגוון עיטורי ראש נוספים ועוד.

הפסל שנמצא בגלריה הוא יצירה יוצאת דופן.

זהו דמות של ספק אדם ספק קוף בעל זרועות ארוכות המסתיימות בכפות ידיים מאורכות. דמות האנוש/קוף  עומד ברגליים מכופפות ונושא על גבו כדור גדול וחלול.

(בדומה לאטלס הנושא על גבו את כדור הארץ). הכדור חלול וסגור על ידי מכסה היכול להיפתח. על המכסה יושבת דמות של קוף חביב התומך את ראשו בשתי ידיו.

הכדור מעוטר במיני חיות המגולפות ביד אמן. צב גדול המטפס על הכדור, יען גדולה וכן ראש של אישה יפה המביט מהצד.

מוזמנים לגלריה לחזות בפסל המיוחד במינו.

תפריט נגישות