"הקסם במעמקים" של יצחק פטרבורג 

השקט שמתחת למים והקסם שבמעמקים                                                         

צפים  ללא מאמץ מתחת לפני המים, הגלים מערסלים בעדינות, העיניים פקוחות לרווחה , האיברים רפויים והנשימה האיטית מתואמת עם קצב הלב הרגוע. הכל מסביב כמעט עוצר ואנחנו מתכנסים  אט אט לתוך עצמנו  ומלבד הד פעימות הלב איננו  שומעים דבר. 

כמו מתוך שינה שואפים את האוויר באיטיות דרך הפה והוא זורם לו במורד הגרון, ממלא את הריאות והנה, עוד שנייה יתחיל המסע . קצב הלב יורד ושלווה מתפשטת באיברים. אנחנו נכנסים לעולם חדש אחר לא מוכר, אנחנו אורחים המוזמנים  להצטרף ולחוות עולם אחר, לא מוכר, צבעוני, מוזר, מפתיע ,מסקרן, לא ידוע. 

בעין רגישה ובסקרנות אין קץ לוקח אותנו יצחק פטרבורג בסדרת צילומים ייחודית ומוקפדת למחוזות קסומים ולא ידועים, לעולם המרתק שמתחת למים. 

 

 

יצחק מספר: " צללתי צלילה ראשונה בגיל 61. עד אז מילאתי תפקידים בכירים כמנכ"ל קופת חולים כללית, מנכ"ל סלקום ומנהל המו"פ הייחודי של חברת טבע. 

לראשונה בגיל 61 יצאתי ל"חופשה אחרי צבא" הראשונה והיחידה שלי. במהלכה נחשפתי ליופיים של האלמוגים בשנורקלינג במזרח אסיה. למרות שאני לא משוגע על הים (מאמינים?) חשבתי שיהיה נחמד לצלול.  ומאז בשלוש השנים הבאות צללתי כמעט 350 צלילות מסביב לעולם. עד שחזרתי לתפקידים בכירים כיו"ר חברת טבע ובהמשך כיועץ בכיר לחברה סינית מובילה. 

הצלילה הוסיפה לי  מימדים חדשים לחיים.  אני אוהב עולם שלישי וטיולים ופתאום יש בנוסף עולם כל-כך יפה של גינות אלמוגים, דגים מכל הגדלים והצבעים, מנטות, תמנונים,נחשים וצבי ים. למדתי שאני מעדיף ללא ספק את הכרישים שבים על אילו שבעולם העסקי. בדרך גיליתי את עצמי האחר. תחרותי אבל לא בכל מחיר. יודע לעצור ולהעריך יופי ולא רק לכבוש. עובד בצוות וחושב על האחר, מבלה יותר זמן עם עצמי, הרבה שעות לבד. לזקק מה חשוב בחיים ומה פחות,  וכל הזמן מצלם ומתעד – ממש מהצלילה הראשונה. כל הנשמה בפנים. 

ועכשיו כשאני מחשב את קיצי לאחור 10 שנים ו-501 צלילות אחרי הצלילה הראשונה אני מזמין אתכם להצטרף אלי למסע המרתק. 

תהנו.              שלכם – יצחק ( איציק) פטרבורג.                       הגלריה-    055-9230022

 

משחר ימי האדם שימש הטבע הסובב אותנו מקור השראה לאין ספור יצירות אמנות בכל המדיומים הקיימים,  בשירה, בסיפורת, במוזיקה ובאמנות הויזואלית. אין ספור אמנים  הביאו לידי ביטוי את התרשמותם מהטבע הסובב אותם. 

אבל העולם שמתחת לפני המים נותר סגור חתום  ובלתי נגיש לרוב בני האדם לאורך מאות בשנים. 

באמצע המאה העשרים עולם הצלילה המקצועי והחובבני החל להתפתח לצד האפשרויות לצילום ולתיעוד וכך חיי הטבע השוקקים שמתחת  לפני הים החלו להתגלות לאט לאט  לכלל בני האדם והמסתורין והסודות החלו להחשף.  ועדיין נראה שגם כיום, העולם שמתחת למים אינו ידוע ואינו נגיש לרוב אוכלוסיית העולם.

רבים מהאמנים החיים כיום רואים בעולם  שמתחת למים מקור השראה חדש מסתורי מפתיע ובלתי ידוע  ואכן לאחרונה הוצגה במוזיאון הטייט מודרן שבלונדון  תערוכה מסקרנת שכולה עוסקת בהתייחסות של אמנים ויזואלים לחיי הטבע השוקקים שמתחת למים .  זו מגמה חדשה ההולכת ומתעצמת במקומות שונים בעולם. 

תערוכת הצילומים של יצחק פטרבורג מהווים עדות אותנטית אמנותית נוספת לכל המתרחש מתחת למים וכך נוצר נדבך נוסף וחשוב בדרך לחשיפת העולם המסתורי והבלתי ידוע בפני הקהל הרחב. הצילומים האותנטיים המופלאים יכולים להוות מקור השראה עולמי לאמנים מכל העולם בדיוק כמו שהטבע שמעל המים היווה מקור השראה ליצירה לכלל  האנושות לאורך מאות בשנים. 

ד"ר גליה דוכין אריאלי   הגלריה לאמנות עכשווית ושבטית   טל' –   0559230022 

globalart.co.il                                                             

 

תפריט נגישות